Az ügyintézés és a kérelem beadása tartózkodási engedély igénylése során

Tartózkodási engedélyre több esetben is szükség van, amikor bizonyos külföldi állampolgárok Magyarországon szeretnének tartózkodni huzamosabb ideig. Fontos azonban, hogy eltérő szabályozásokkal találkozhatunk attól függően, hogy az adott személy melyik országból érkezett. (X)

 

Egyáltalán kinek van szüksége tartózkodási engedélyre?

Ez is egy fontos kérdés, mert sok esetben ez sem egyértelmű. Ha biztosra akarunk menni, akkor érdemes bevonni a folyamatba egy profi szakembert. A tartózkodási engedély száma, valamint a dokumentum kezelése gyakran kihívás, ezért is jelenthetnek segítséget a TERENDO szolgáltatásai. Általánosságban elmondható, hogy tartózkodási engedélyre azon harmadik országbeli állampolgároknak van szüksége, akik 180 napon belül több, mint 90 napot meghaladó időszakot akarnak Magyarországon tölteni.

Idetartoznak természetesen a nem magyar állampolgárok, a nem Európai Gazdasági Térség egyik országának állampolgárai, valamint a nem menedékesek, menekültek és hontalanok. A tartózkodási engedéllyel kapcsolatban az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság az illetékes. Maga az engedély kérelmezése történhet Magyarországon vagy külképviseleten is, ez persze függ a tartózkodási helytől és az állampolgárságtól. Fontos továbbá arra is odafigyelni, hogy különböző szabályok vonatkoznak az egyes nemzetiségekre, ami eltérő feltételeket jelenthet beutazáskor és a kérelmeknél.

VIDEO
Kedvenceikről meséltek a kutyabarát sztárok

Országonként is eltérhet a 90 napot meghaladó tartózkodás szabályozása, mivel nincs mindig egységes gyakorlat, irányelv a schengeni tagállamok között. A kérelem benyújtása során arra is figyelni kell, hogy sok esetben nincs második lehetőség, ezért érdemes figyelmesen követni az útmutatókat, a hatósági eljárás lépéseit.

Milyen tartózkodási engedélyekkel találkozhatunk?

Magyarországra többféle céllal is érkezhetnek harmadik országbeli állampolgárok. Természetesen az egyik legáltalánosabb a munkavállalási célú tartózkodási engedély, de ezenkívül még van jövedelemszerzés, tanulmányi, gyakornoki, álláskeresési vagy vállalkozásindítási, szezonális, hivatalos, kutatási, látogatás, kutatói hosszú vagy rövid távú, családi együttélés biztosítása, gyógykezelés és hallgatói mobilitási célú tartózkodási engedély is.

Amit a feltételekről tudni érdemes

Vannak általános irányelvek, amikre mindenkinek szüksége van. Érvényes úti okmány, a beutazás és tartózkodási cél igazolása. Rendelkezni kell:

- magyar szálláshellyel/lakóhellyel

- vissza- vagy továbbutazáshoz szükséges engedéllyel, miután a magyar lejár

- teljes körű egészségügyi biztosítottsággal vagy annyi megtakarítással, amennyi fedezi az ilyen jellegű kiadásokat

- tartózkodás teljes időtartamára megélhetést és lakhatást, továbbá a kijutás költségeit biztosító anyagi fedezettel

Továbbá nem állhat a kérelmező kiutasítás vagy beutazási, tartózkodás tilalom hatálya alatt.