Ne fulladj meg a saját autódban: ezzel az egy trükkel pillanatok alatt kiszellőzik a kánikula

Ne fulladj meg a saját autódban: ezzel az egy trükkel pillanatok alatt kiszellőzik a kánikula

A forró levegőt egyszerűen „kipumpálhatod” az autóból

A trükk lényege meglepően egyszerű: húzd le az egyik első ablakot, majd a szemközti oldalon nyisd ki és csukd be többször egymás után az ajtót. Például ha a jobb első ablakot lehúzod, akkor a bal első ajtót kell néhányszor erőteljesen, de nem csapkodva kinyitni és becsukni. Ezzel gyakorlatilag légmozgást hozol létre az utastérben, ami segít kitolni a bent rekedt forró levegőt az ablakon keresztül.

A módszer azért működik, mert az ajtó mozgatása nyomáskülönbséget idéz elő az autó belsejében. Amikor becsukod az ajtót, a levegő „megindul”, és a lehúzott ablak felé távozik. Ezt néhányszor megismételve meglepően sok forró levegőt lehet kiszellőztetni még azelőtt, hogy egyáltalán beülnél. Ettől nem lesz az autó jéghideg, de a fullasztó, állott hőségből sokat lefaraghat, és a klímának is jóval könnyebb dolga lesz utána.

Ha ezt a trükköt kombinálod azzal, hogy indulás után az első egy-két percben még nem belső keringetésre állítod a klímát, hanem kintről engeded be a levegőt, még gyorsabban csökkenhet a hőmérséklet. A belső keringetés akkor jön jól, amikor már sikerült kiszorítani a legforróbb levegőt, és a klíma valóban a hűtésre tud koncentrálni.

Persze a megelőzés továbbra is sokat számít: napellenző a szélvédő mögé, árnyékos parkolóhely, világos belső textíliák és ha lehet, pár centire lehúzott ablak parkolás közben – mind segíthetnek. De ha már megtörtént a baj, és az autód úgy néz rád, mint egy mozgó üvegház, ez az egyszerű szellőztetős módszer tényleg hasznos lehet.

Leadfotó: 123RF

24 óra