Ezekből a jelekből tudhatod biztosan, hogy nem jó otthon a csapvíz

Íme, a jelek

Ha például furcsa, fémes vagy dohos íze van a víznek, az a vízhálózatban lévő elöregedett csövekre utalhat, amelyekből ólom vagy más fémek oldódhatnak ki. Erős klórszag esetén pedig előfordulhat, hogy túlzott fertőtlenítést alkalmaztak, ami érzékenyebb embereknél bőrszárazságot vagy szemirritációt is okozhat. A zavaros, elszíneződött víz, legyen sárgás, barnás vagy akár enyhén zöldes, valamilyen üledék jelenlétére vagy vízvezeték-korrózióra utal. Ugyanígy intő jel lehet, ha vízforralódban rendszeresen vastag vízkőréteg képződik, vagy ha a mosott poharak opálosan száradnak meg – ez a túlzott vízkeménység tipikus jele, ami nemcsak a készülékeket teszi tönkre, de a bőrt is kiszáríthatja.

VIDEO
Kedvenceikről meséltek a kutyabarát sztárok

Ha rendszeresen tapasztalsz bőrirritációt, viszketést vagy hajkorpásodást, az is összefüggésben állhat a csapvíz összetételével. Egy másik gyakori tünet, amit sokan nem kapcsolnak a vízhez, a gyomorpanaszok, amelyek akkor jelentkeznek, ha a vízben jelen van valamilyen baktérium vagy parazita, például az úgynevezett Giardia. Bár ez ritkább, vidéki kutakból származó víz esetén nem lehetetlen.

A legegyszerűbb módja annak, hogy kiderítsd, rendben van-e otthon a víz, egy gyors laborvizsgálat vagy házi vízteszt alkalmazása. De már az is sokat segíthet, ha tudatosan figyeled az apró jeleket, és ha szükséges, vízszűrőt vagy tisztító rendszert szerelsz be a csapra. Így nemcsak az egészségedet védheted, hanem a háztartási eszközeid élettartamát is jelentősen meghosszabbíthatod.

Leadfotó: 123RF

24 óra