Tanulmány igazolta: ez a képesség segíthet, hogy sokáig élj

A metaanalízis során a kutatócsoport különösen a verbális kifejezőkészséget, az észlelési sebességet, a verbális tudást és az epizodikus memóriát vizsgálta.

Ezeket a különböző kognitív képességeket összevetették a halálozási kockázattal, és azt találták, hogy különösen a verbális kifejezőkészség, vagyis a szóbeli folyékonyság áll szoros kapcsolatban a hosszú élettel. Ez azt jelenti, hogy mekkora a szókincsünk, és mennyire tudjuk azt aktívan használni.

A verbális kifejezőkészség látszólag a várható élettartam mutatója

Ezt a képességet két nyelvi teszttel mérték: a résztvevőknek rövid idő alatt olyan állatokat kellett felsorolniuk, amelyek egy adott betűvel kezdődnek, illetve általános szavakat ugyanazzal a kezdőbetűvel. Minél több szót vagy állatnevet tudtak 90 másodperc alatt felsorolni, annál alacsonyabb volt a halálozási kockázatuk.

VIDEO
Kedvenceikről meséltek a kutyabarát sztárok

Fotó: 123rf.com-illusztráció

Hogy pontosan miért áll fenn kapcsolat az élettartamunk és a szóbeli folyékonyságunk között, az azonban még nem teljesen világos. Az egyik elmélet szerint fizikai testünk szorosan összefügg a mentális, érzelmi és kognitív folyamatainkkal. „Ezek a területek együtt hanyatlanak” – magyarázza Paolo Ghisletta, majd hozzátette: „Legyen szó a kognitív teljesítményünkről, a személyiségünkről, az érzelmeinkről vagy általánosságban a biológiai és orvosi hanyatlásról.”

Bármi is álljon a hosszú élettartam és a verbális képességeink közötti kapcsolat mögött – az biztos, hogy rendkívül izgalmas.
És az egészségünk szempontjából jó hír: a szóbeli folyékonyság edzhető is.

Címlapfotó: 123rf.com

24 óra