Rosszul tudtuk: valójában ekkor kellene nyárigumira váltania az autósoknak

A gumiabroncsok működését ugyanis elsősorban a hőmérséklet befolyásolja – egészen pontosan a napi átlaghőmérséklet. A téli gumik hidegben rugalmasabbak, jobban tapadnak a jeges, havas útfelületen, de ahogy az idő melegszik, veszítenek hatékonyságukból. A nyári abroncsok ezzel szemben magasabb hőmérsékleten teljesítenek a legjobban, ám 7 °C alatt ridegebbé válnak, csökken a tapadásuk, és hosszabb fékutat eredményezhetnek.

A helyes időpont tehát akkor jön el, amikor a napi átlaghőmérséklet tartósan meghaladja a 7 °C-ot – nem csak nappal, hanem reggel és este is.

VIDEO
Kedvenceikről meséltek a kutyabarát sztárok

Ez gyakran nem március közepén következik be, hanem csak április elején vagy közepén – időjárástól függően. Ha túl korán cserélünk nyárigumira, és újra hidegebbre fordul az idő, veszélybe sodorhatjuk magunkat és másokat is az utakon. Ugyanígy, ha túl későn váltunk, akkor a melegebb időben a téli gumik gyorsabban kopnak, megnő a fogyasztás, és romlik a vezetési élmény is.

Szakértők szerint érdemes figyelni az előrejelzéseket, és legalább 5-7 egymást követő nap adatai alapján dönteni. A reggeli hőmérsékleteket sem szabad figyelmen kívül hagyni, hiszen sokan korán indulnak munkába – és ilyenkor még könnyen lehet fagyos az út.

A nyári gumik nem csupán egy kötelező "átöltöztetést" jelentenek az autónak, hanem a biztonság egyik alapkövét. Ezért érdemes odafigyelni a valós körülményekre, nem csak a megszokásokra. Mert lehet, hogy a naptár szerint már tavasz van – de az út még téli arcát mutathatja.

Leadfotó: 123RF

24 óra