Kevesen tudnak róla, de emiatt azonnal letilthatják a bankkártyádat

Egy apró „hiba”, ami a pénzedbe kerülhet

A bankok folyamatosan figyelik a kártyás vásárlásaidat – nem azért, mert unatkoznak, hanem mert így próbálnak kiszűrni minden szokatlan, gyanús aktivitást. Egyes algoritmusok már olyan szinten működnek, hogy egyből kiszúrják, ha valami nem illik a szokásos költési mintádba. Például: ha eddig soha nem rendeltél külföldi webshopból, majd hirtelen egy malajziai oldalon vásárolsz, már pittyen is a rendszer. De nem is kell ekkora ugrás. Egyes bankoknál már az is gyanús, ha hirtelen egymás után több kisebb tételben fizetsz ugyanott – például egy benzinkúton vagy online szolgáltatónál. A rendszer ilyenkor azt hiheti, hogy a kártyádat klónozták, és valaki épp most próbálja ki.

És most jön a csavar: vannak olyan tevékenységek vagy online szolgáltatások, amelyekről a legtöbben nem tudják, hogy automatikusan kiválthatják a kártya tiltását. Például:

  • Ha VPN-t használsz egy kevésbé ismert szolgáltatónál, és onnan próbálsz fizetni, a bank gyanút foghat.

  • Egyes felnőtt tartalmú oldalak (vagy hasonlóan kényes témájú platformok) automatikusan „blacklist”-re kerültek több banki rendszerben – akkor is, ha egyébként teljesen legálisan működnek.

  • Ha kriptovalutával kapcsolatos oldalon vásárolsz, vagy arra utalsz pénzt, az szintén vörös zászlót jelenthet.

    VIDEO
    Erre ügyelj, ha ülőmunkát végzel
  • Ha túl gyakran utalsz „apróbb” összegeket egy Revolut vagy Wise számlára, azt is érzékelheti veszélyként a rendszer.

A bank ilyenkor először próbálhat sms-ben vagy appon keresztül értesíteni, de ha nem válaszolsz időben, simán letiltják a kártyád a saját biztonságod érdekében.

Tiltás = pánik, főleg ha épp nagy bajban vagy

A legrosszabb az egészben, hogy a kártya letiltása pont akkor tud bekövetkezni, amikor a legnagyobb szükséged lenne rá. Külföldön, koncerten, randin, egy fontos fizetésnél – és bármennyire is próbálsz magyarázkodni, a bank ügyfélszolgálat ilyenkor szigorú, hiszen ők csak „megvédtek téged”.

Ráadásul nem mindig lehet azonnal visszakapcsolni a kártyát. Néha új plasztikra van szükség, másszor elég egy azonosítás vagy személyes ügyintézés, de akár napokig is várhatsz a megoldásra. Ha nincs tartalék kártyád, készpénzed vagy másik számlád, akkor gyakorlatilag pénz nélkül maradhatsz.

Hogyan védd meg magad?

Persze nem arról van szó, hogy ne használj többé VPN-t vagy ne rendelj online. A lényeg inkább az, hogy tudd, mely helyzetek lehetnek gyanúsak a rendszernek, és hogyan készülhetsz fel rájuk. Néhány tipp:

  • Állíts be értesítéseket a banki appodban, hogy lásd azonnal, ha bármi történik a kártyával.

  • Használj külön kártyát vagy online fiókot az érzékenyebb tranzakciókhoz.

  • Ha sokat utazol vagy gyakran vásárolsz külföldről, jelezd ezt a bankodnak előre.

  • És ami talán a legfontosabb: mindig legyen nálad B-terv – egy másik kártya, virtuális számla, vagy minimális készpénz, amit vész esetén elő tudsz húzni.

A digitális korszakban nemcsak az adatainkat, hanem a pénzünket is védenünk kell – és néha a saját bankunk az, aki (jó szándékkal, de mégis kellemetlenül) keresztbe tesz. Szóval legyél okos, előrelátó, és ne hagyd, hogy egy apróság miatt nullára kerülj – sem a kávézóban, sem az életben.

Leadfotó: 123RF

24 óra