Migrén piercing és akupunktúra: hogyan működhet együtt?
A fül bizonyos pontjainak ingerlése már az ősi Kínában is ismert volt. Már ekkor is foglalkoztak akkupunktúrával, amely pozitívan hatott a test belső folyamataira. Fülünk külső területén olyan pontok vannak, amelyek szoros összefüggésben állnak a szerveinkkel, így tudott kialakulni ebből az ősi gyógymódból a migrén piercing is.
Mi az a migrén piercing?
Az úgynevezett daith piercing, valamint a shenmen piercing is pontosan az akkupunktúra elvei alapján működik. A beszúrt piercing inger alatt tartja a bolygóideget és ezáltal nyugtató és fájdalomcsillapító hatást lehet vele elérni. A kezelések kihatnak az egész szervezetünkre így a migrén mellett akár a szorongásos tünetek is enyhíthetők vele.
Mikor ismerték fel ennek jótékony hatását?
1990-ben kezdték el alkalmazni a migrén piercinget, de nem a gyógyhatása miatt, hanem abban az időben ez egészen egyszerűen divatosnak számított. A használók azonban megfigyelték, hogy jótékony hatással van a szervezetükre így elkezdték vizsgálni a gyógymódot. Magyarországon csak 1985 óta élvezhetjük például a Shenmen piercing előnyeit, melyet Dr. Michael Smith ismertetett a szakemberekkel, aki ezzel a módszerrel sikeresen kezelt alkohol- és kábítószerfüggőket. Mivel a szúrás nagy precizitást igényel, így egyáltalán nem mindegy, hogy kire bízzuk magunkat. Egyre többen választják a migrén piercinget az alternatív fájdalomcsillapítás egyik formájaként.
Kutatásokat is végeztek a témában
Londonban, a Migraine Clinic végzett kutatást a témában olyan páciensek segítségével, akik daith piercinget kaptak. A résztvevők mintegy 75 százaléka a fejfájás jelentős csökkenéséről számolt be közvetlenül a behelyezést követően. A kutatásban résztvevők mintegy 82 százaléka volt elégedett a kezeléssel és csak 11 százalékuk állította, hogy nem tapasztalt semmilyen változást. A két professzor Dr. Chris Blatchley és Arnold Wilkins megállapította, hogy ez a módszer kevésbé terheli meg a szervezetünket, mint a gyógyszeres kezelések.
Milyen típusú fejfájás esetén segíthet a piercing?
Nemcsak migrénes esetekben, hanem számos más fejfájás esetén is segíthet a piercing.
Az úgynevezett tenziós fejfájás leggyakrabban a nőket kínozza és akár súlyos fájdalommal is járhat. A fájdalom általában a tarkó táján jelentkezik, de fejünk bármelyik részén előfordulhat. A tünetek között szerepel a tompa és szorító fejfájás, a homlokot érintő fájdalom és ez ráadásul kisugározhat a vállainkba is. A betegek gyakran érezhetnek fáradtságot, ingerlékenységet, étvágytalanságot, illetve koncentrációs zavarokat.
A cluster fejfájás akár pár perc alatt is ki tud alakulni és a semmiből érkezik, semmilyen előjele nincsen. Az éles fájdalom égető érzést okoz és a betegek úgy érzik, mint ha egy forró botot szúrtak volna a szemükbe. Általában az egyik oldalon alakul ki és egész életünkben csak azon az oldalon fogjuk érzékelni a fájdalmat. További tünetei közé sorolható a nyugtalanság, szempirosság, vagy a fény- és hangérzékenység, a fájdalom pedig fekvő helyzetben fokozódik. Számos vegetatív tünet is tapasztalható, mint például az orrdugulás, az izzadás, vagy a sápadt bőr és a beszűkölt pupilla.
A hormonális fejfájásban szintén segíthet a piercing, amely sok esetben hölgyeknél a havi ciklussal egyidőben jelentkezik. Szerencsére ez a fejfájás a várandósság, vagy a menopauza ideje alatt csillapodhat, akár meg is szűnhet.
A frontérzékenyek is gyakorta panaszkodnak fejfájásra, amely a szél, a levegő, vagy a hőmérsékletváltozás hatására jelentkezik. Melegfront esetén csökkenhet a vérnyomásunk és megemelkedhet a pulzusunk, ami előidézheti a frontérzékeny fejfájást.
Igyekezzünk kellő akkupunktúrás szaktudással rendelkező szakembert választani, aki a különféle fejfájás típusok esetében a megfelelő helyre szúrja be a piercinget.