Észrevetted már? Ez a 3 pszichológiai törvény akaratod ellenére befolyásolja a döntéseidet
Lehet, hogy ezek a törvények eddig rejtve maradtak előtted, de ettől még nap mint nap működnek. Érdemes tudatosítani őket, mert ha ismered a mechanizmusokat, kevésbé leszel kiszolgáltatva a saját elméd rejtett játszmáinak – és talán legközelebb egy fontos döntésednél egy pillanatra megállsz, mielőtt automatikusan követnéd a pszichológia láthatatlan szabályait.
Azt hisszük, hogy minden döntésünket tudatosan hozzuk meg. Hiszünk abban, hogy szabad akaratunk van, és mi irányítjuk az életünket, a választásainkat, a reakcióinkat. Mégis, nap mint nap olyan apró hatások érnek minket, amelyeket észre sem veszünk, mégis jelentősen alakítják, mit gondolunk jónak vagy rossznak, mit veszünk meg a boltban, kinek szavazunk bizalmat, vagy hogyan viselkedünk egy adott helyzetben. Ezek a hatások nem véletlenszerűek – a pszichológia évtizedek óta kutatja és bizonyítja, hogy az emberi döntések nagy része bizonyos törvényszerűségek szerint működik, függetlenül attól, hogy tudunk-e róluk vagy sem.
Gondolj csak arra, hogy miért érzed úgy, hogy egy bizonyos terméket muszáj megvenned, még ha nincs is rá szükséged. Miért tartod vonzóbbnak azokat az embereket, akikkel már sokszor találkoztál, még akkor is, ha sosem beszéltetek? Vagy miért ragaszkodsz olyan döntéseidhez, amelyekről már régen kiderült, hogy hibásak voltak? Ezekre a kérdésekre mind van tudományos magyarázat, és a válaszok olykor meglepőbbek, mint gondolnád.