Az űrből Lauráék háza elé: először készült hang és kép meteorit becsapódásról - Videó
"Apám úgy gondolta, hogy ez egy meteorit lehet, és elküldött nekünk egy linket az Albertai Egyetem meteorit-bejelentő rendszeréhez” - mondta Laura az egyetemnek. "Bevallom, először szkeptikusak voltunk".
Tudományos szenzáció
Az egyetemmel való kapcsolatfelvétel után azonban Laura kezdeti szkepticizmusa eloszlott: valóban egy meteorit landolt a háza előtt! Chris Herd egyetemi professzor a helyszínen dokumentálta a becsapódást, megmérte a járdában a 2x2 centiméteres mélyedést, és néhány kődarabot is talált benne. Az első elemzésekből kiderült, hogy az immár "Charlottetown meteoritnak” nevezett kőhalom egy meglehetősen közönséges, körülbelül kiwi méretű kondrit volt.
This is the 1st time the sound of a meteorite impact has been heard! Sound up. From Prince Edward Island, Canada.https://t.co/OuE7Q3jlfb pic.twitter.com/B8Ie0fjr6E
— Dr Dan Jones (@Hookean1) January 15, 2025
Az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA szerint naponta mintegy 44 tonna meteorit hullik a Földre, amelynek szinte mindegyike elpárolog és gyakorlatilag "hullócsillaggá” válik. A becsapódások gyakran észrevétlenül a tengerben vagy a Föld lakatlan területein történnek. A Charlottetownban történt becsapódás dokumentációja rendkívüli és eddig egyedülálló.
"Most csodálkozunk, hogy az ősi csillagközi űr egy darabja több millió mérföldet utazott, és szó szerint a küszöbünkön landolt” - mondja Laura Kelly.
Forrás: University of Alberta