20 %-kall nőtt a fertőzöttek száma: világszerte erősen terjed a vírus
Az orvosok azt hitték, hogy az ellenőrzésük alatt tartják, de az legfrissebb adatok ijesztő tendenciát mutatnak.
Járvány
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és az amerikai egészségügyi hatóság, a CDC szerint világszerte 20 százalékkal nőtt a kanyarófertőzések száma egy év alatt. A becslések szerint 2023-ban világszerte 10,3 millió megbetegedés fordulhatott elő. Csaknem 110 ezer ember halt meg, többségük öt év alatti gyermek. Ez mintegy nyolc százalékkal kevesebb volt, mint az előző évben. Ennek az lehet az oka, hogy 2023-ban azokban az országokban fordulhattak elő nagyobb járványkitörések, ahol a gyermekek jobban tápláltak és jobban meg tudtak birkózni a betegséggel, és ahol jobb volt az egészségügyi ellátás.
Két adag vakcina
A világ egyik legfertőzőbb betegsége két adag vakcinával megelőzhető - mondták. Tavaly azonban 22 millió gyermek nem kapta meg az első adag vakcinát. "Világszerte a gyermekek 83 százaléka kapta meg az első adagot, de csak 74 százalékuk a másodikat. Ha minden országban, minden régióban és minden csoportban a gyermekek 95 százaléka be lenne oltva, a járványkitörések megelőzhetők lennének" - írja az oe24.
A lap emlékeztet: a kanyarófertőzés általában lázzal, fényérzékenységgel és a száj nyálkahártya-gyulladással kezdődik, amelyet bőrkiütés követ. A legtöbb eset maradandó következmények nélkül gyógyul, de fennáll az agy, a tüdő és a középfül gyulladásának kockázata, ami maradandó károsodást és halált okozhat.
„A kanyaró elleni immunizáció több életet mentett meg, mint bármely más vakcina az elmúlt 50 évben”
- mondta Tedros Adhanom Ghebreyesus, a WHO főigazgatója. Az adataik szerint 2000 és 2020 között mintegy 57 millió halálesetet sikerült megelőzni a védőoltásoknak köszönhetően. Tedros szerint még többet kell tenni annak érdekében, hogy világszerte minden gyermek be legyen oltva.