El kell engedni VV Fanni ügyének gyanúsítottját? – Itt a válasz
Dr. Györei Péter, büntető-ügyvéd egy részletes bejegyzésben válaszolta meg a Fanni-ügy lehetséges kimeneteleit. Megemlíti az amerikai krimik gyakran halott mondatát, a "ha nincs holttest - nincs bűntett"-et is.
"A “ha nincs holttest – nincs bűntett” jogi szabályát a “Campdeni Csoda” néven elhíresült büntetőügy keltette botrány hatására került kidolgozásra. Történt, hogy 1660 augusztus 16-án a 70 éves William Harrison eltűnt Chipping Camden kisvárosában található otthonából. A lefolytatott büntetőeljárás során az eltűnt férfi John Perry nevű szolgája saját édesanyját és testvérét nevezte meg elkövetőként. Az eljárás eredményeképp William Harrison megölése miatt felakasztották John Perryt, édesanyját és testvérét." - írja Dr. Györei, majd máris folytatja a hatalmas fordulattal.
"1662-ben viszont egy Lisszabonból érkező hajóról épen és egészségesen lesétált a halottnak hitt William Harrison, akit elmondása szerint két évvel azelőtt elraboltak, és rabszolgaként eladtak Törökországba, ahonnan kalandos úton szökött haza."
Ezek eredményeképpen születhetett meg az angolszász jogrendszerekben a "ha nincs holttest, nincs emberölés" elve, de az 1950-es évek után elfogadott lett, hogy valakinek a halála e nélkül is megállapítható más, releváns bizonyítékokkal.
A Blikk a cikkében tovább idézi a jogász sorait, amelyek ezt követően már kifejezetten VV Fanni esetéről szólnak.
"Amennyiben a VV Fanni ügyében előzetes letartóztatásba helyezett gyanúsított szabadlábra kerül, annak oka nem a holttest hiánya, hanem a gyanút megalapozó tények védőügyvédi cáfolata, vagy az előzetes letartóztatás feltételeinek (szökés veszélye, bizonyítékok eltüntetése, stb.) megszűnése lesz.
VV Fanni esetében egyébként a gyanúsított – mivel 15 évig terjedő, vagy életfogytig tartó szabadségvesztéssel büntetendő bűncselekménnyel van gyanúsítva – szinte “korlátlan” ideig előzetben lenne tartható; egészen a harmadfokú eljárás befejezéséig. Az előzet tartamának itt egy plafonja van: nem tarthat tovább, mint az eljárás valamely szakaszában kiszabott nem jogerős szabadságvesztés időtartama." - írja honlapján Dr. Györei Péter.