Közel egy méteres: brutális patkányfajt fedezett fel egy kutató - Fotók

Egyesek számára a kis rágcsálók rémálmot jelentenek, másoknak számára aranyos háziállatot. Ám amit most tudósok felfedeztek, amiatt most a patkányrajongók is kikerekedett szemekkel vakarják a fejüket.

A Cseh Biológiai Központ beszámolója szerint František Vejmělka, egy fiatal cseh tudós volt az első ember a világon, aki képen örökítette meg Ausztrália és Óceánia legnagyobb rágcsálóját. A "mallomys istapantap" nevű fajba tartozó óriáspatkányt eddig csak néhány történetből és múzeumokban található kitömött példányokból ismerték a tudósok. A Pápua Új-Guineában található Mount Wilhelm-hegyre irányuló legutóbbi expedíciója során azonban František végre egy élő példányt is lencsevégre tudott kapni.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Biologické centrum AV ČR (@biologickecentrumavcr) által megosztott bejegyzés

VIDEO
Erre ügyelj, ha ülőmunkát végzel

Az ok, amiért a "felföldi óriás fapatkány" ennyire ismeretlen, valószínűleg az élőhelyének köszönhető. Apró rokonaival ellentétben nem városi régiókban, hanem Pápua Új-Guinea őserdeiben, 3700 méteres magasságban él. A rágcsáló egyébként kedvenc tevékenységének, a mászásnak köszönheti a nevét. Éjszaka ezek a körülbelül 2 kilogrammos és majdnem egy méter magas kis állatok felmásznak a dzsungel fáinak tetejére, hogy néhány levelet elfogyasszanak.

Ilyen magasságban 8 centiméteres mancsaik rendkívül hasznosnak bizonyulnak.

A fiatal tudós hat hónapos expedíciója során a szigetország legmagasabb hegyének (4509 méteres tengerszint feletti magasság) állatvilágát tárta fel. Maga František Vejmělka azonban így nyilatkozott: „A helyi vadászok nélkül, akik elkísértek a hegyekbe, és segítettek megtalálni az állatokat, soha nem jutottam volna ilyen adatokhoz”.

Kutatásai során hihetetlenül sok, 61 különböző emlősfajt sikerült rögzítenie, amelyeket később laboratóriumában genetikailag is azonosítani tudott.

Címlapfotó: 123rf.com-illusztráció

24 óra