Utazás külföldre kisgyerekkel: útmutató szülőknek
Egy utazás külföldre kisgyerekkel elsőre talán ijesztőnek tűnhet, de a megfelelő tervezéssel, felkészültséggel, néhány hasznos tipp segítségével felejthetetlen élménnyé válhat az egész család számára. Persze nem mindegy, hogy hova és hányan utazunk, mennyi időre megyünk, de az is lényeges szempont lehet, hogy milyen közlekedési eszközt választunk ehhez. Ebben a cikkben olyan gyakorlati tanácsokat adunk, amelyek a csomagolástól kezdve a repülőúton át, egészen a helyi programok kiválasztásáig hasznosak lehetnek.
Miért jó kisgyerekkel utazni?
Sokan tartanak attól, hogy kisgyerekkel nehéz utazni, és persze valóban vannak kihívások, de a pozitív oldala sem elhanyagolható: új élmények, minőségi közös idő, és az a fajta rugalmasság, amit csak a gyerekek tanítanak meg nekünk. Ráadásul már pár éves korban is rengeteg olyan tapasztalatot szerezhet a gyerek, ami fejleszti az alkalmazkodóképességét, nyitottságát és nyelvérzékét. Szerencsére az Euro Travel utazási iroda a szervezésben is sokat tud segíteni a szülőknek, ezáltal maga a tervezési folyamat sem kell, hogy döcögősen menjen.
Amikor külföldi utazást tervezünk kisgyerekkel, akkor az első lépésnek érdemes olyan úti célt választani, ahol biztosított a megfelelő egészségügyi ellátás, a tiszta környezet, és van elérhető gyerekbarát infrastruktúra, mint pelenkázóhelyek, játszóterek, gyerekmenük és így tovább. A mediterrán országok, mint például Olaszország, Spanyolország, Portugália, kifejezetten kedvesek a kisgyerekes családok számára. De szóba jöhet Törökország, Görögország vagy akár Egyiptom is. Bár utóbbi esetében érdemes alaposan körbenézni a szállások és az étkezés tekintetében.
Végül pedig, ne feledjük, hogy már egy pár hónapos babának is szüksége van útlevélre, ha Európán kívülre utazik a család, esetleg nincsen személyi igazolványa. Érdemes a papírok intézését időben elindítani, mert a várakozási idő akár több hét is lehet.
Csomagolási tippek kisgyerekes utazáshoz
Sok szülő hajlamos túlpakolni, de a kulcs a praktikus csomagolás. Készíts listát, és csak azt vidd, ami valóban szükséges. Nem szükséges mindent magunkkal vinni, hiszen sok helyen találunk ilyen-olyan gyerekbarát kiegészítőket. Ami viszont kellhet, az a pelenka, a törlőkendő, a váltóruha, legalább napi 2 szett, alvó plüss, takaró, utazó etetőszék, főleg, ha nem biztosított a helyszínen. Ne feledkezzünk meg a cumiról, a cumisüvegről, a tápszerről, a gyerekbarát naptejről, a kalapról, a szúnyogriasztóról, valamint az útközbeni szórakozásról sem, mint a könyv, a matricás füzet, a kisebb játékok vagy mesék.
Repülés kisgyerekkel: hogyan lehet élvezhető?
A repülőút a legtöbb szülő számára az egyik legnagyobb stresszforrás, pedig egy jól előkészített úton nincs miért aggódni. Ha lehet, válasszunk olyan járatot, ami a gyerek alvási idejéhez igazodik, így nagyobb eséllyel átalussza az utat. A légnyomás változás miatt a felszállás és leszállás viszont kellemetlen lehet a kicsiknek. Adjunk neki cumit, cumisüveget vagy rágcsálnivalót, ezek segítenek kiegyenlíteni a nyomást a fülben. Végül pedig, készüljünk fel sokféle tevékenységgel: színezők, mesekönyv, tablet gyerekfilmekkel. Cseréljük őket 20-30 percenként, hogy ne unja meg, ezzel elkerülhetjük a kellemetlenségeket.
Mire figyeljünk utazás alatt?
Bár kiruccanás alatt nehéz teljes mértékben tartani az otthoni rutint, egy nagyjából kiszámítható napirend sokat segít a gyerek közérzetén. Próbáljuk meg azonos időpontban altatni, és ha lehet, az étkezéseknél is legyen némi rendszer. Jó, ha viszünk otthonról ismerős ízeket, például gyümölcspürét, kekszet, hogy az átmenet is könnyebb lehet.
De, ami talán még fontosabb, gyerekkel ne akarjuk túlzsúfolni a napokat. Egy-két rövidebb program bőven elég, a többit szánjátok pihenésre, játszótérre vagy közös pancsolásra. A gyerekek nem múzeum vagy városnéző bajnokok, inkább egy vízparti séta, állatkert vagy hajókázás lesz számukra emlékezetes esemény.
A szállás tekintetében a legjobb választás általában a gyerekbarát apartman vagy hotel, ahol van felszerelt konyha, a tápszer és a bébiétel miatt. Emellett fontos lehet a kiságy és a biztonságos berendezés, ahol nincsenek éles sarkok, a konnektorok pedig nincsenek elérhető helyen.
A külföldi utazás kisgyerekkel tehát nemcsak lehetséges, hanem rengeteg örömöt is tartogat a család számára, amire mindig is emlékezni fogunk. A kulcs a jó tervezés, a rugalmas hozzáállás és egy kis extra türelem. Ha felkészültek vagyunk, már indulhat is az igazi családi kaland.