Ez az egyszerű nyelvi teszt elárulja, hány éved van még hátra

Minden egyes pluszban megnevezett állatfaj több mint öt százalékkal növelte a tesztalanyok átlagos várható élettartamát.

A kapcsolat különösen egy összehasonlítás során vált látványossá:

Akik másfél perc alatt körülbelül 33 állatot tudtak felsorolni, átlagosan még 12 évre számíthattak. Ezzel szemben azoknál, akik csak 11 állatot tudtak mondani, a hátralévő élettartam átlagosan mindössze három évvolt.

Hasonló – bár valamivel gyengébb – minta jelent meg az „S” betűs feladatnál is:

Akik 22 szót tudtak felsorolni, lényegesen tovább éltek, mint azok, akik csak hétig jutottak.

Mit árul el a nyelvhasználat az agyunkról?

Az a képesség, hogy gyorsan és sok szót tudjunk felsorolni egy adott kategóriából, nemcsak nyelvi ügyességet mutat, hanem az elme rugalmasságának is a jele. Ez a készség azt jelzi, mennyire jól tudja az agy tárolni, rendszerezni és spontán módon kombinálni az információkat – ezek a képességek pedig szorosan összefüggnek az általános egészségi állapottal, különösen az időskori betegségek, például a demencia kockázatával.

VIDEO
Kedvenceikről meséltek a kutyabarát sztárok

A tanulmány arra utal, hogy az állatfelsorolós feladat még a klasszikus kognitív teszteknél is beszédesebb lehet, például a rövid távú memóriát vizsgáló teszteknél.

Akik ebben a nyelvi tesztben jól teljesítenek, általában stabil és jól összekapcsolt agyműködéssel rendelkeznek – ez pedig komoly előnyt jelent az időskorban.

Mit jelent ez a számodra?

A jó hír: A kognitív képességek fejleszthetők – méghozzá életünk végéig. Legyen szó keresztrejtvényekről, új nyelvek tanulásáról, rendszeres olvasásról vagy épp gondolkodtató játékokról, mint az állatfelsorolás – aki aktívan edzi az agyát, nemcsak szellemi teljesítményét őrzi meg, hanem akár a saját élettartamára is pozitív hatással lehet.

Címlapfotó: 123rf.com

24 óra