Ezért nincsenek 9000 méternél magasabb hegyek

A Föld legmagasabb hegyei közül néhány jóval 8000 méter fölé emelkedik, de egyetlen egy sem haladja meg a 9000 méteres magasságot. Egy szakértő elmagyarázta ennek az okait.

A 8848,86 méteres Mount Everest a Föld legmagasabb hegye, és bolygónk egyik legimpozánsabb termézeti képződménye. A magassága azonban mindig változhat egy kicsit. Ennek oka, hogy az indiai kontinentális lemez minden évben néhány centiméterrel az eurázsiai lemez alá tolódik - ami néhány milliméterrel megemeli a Mount Everestet. Ennek ellenére a Föld legmagasabb hegye soha nem fogja elérni a 9000 métert - egy szakértő szerint ennek határozott oka van.

VIDEO
Ha ezt csinálja a mobilod, éppen most lopják az adataidat

Több erő is teher arról, hogy a hegyek végtelenül magasra nőjenek. „Egyrészt a földkéreghez van köze, amelyet egyes régiókban a tektonikus lemezek mozgása nyom össze, ami miatt a hegyek magasabbra nőnek” - mondja Dr. Sascha Brune geofizikus, a potsdami GeoForschungsZentrum (GFZ) munkatársa a Travelbook portálnak. Az összenyomódás óriási mennyiségű hőt hoz létre a hegyekben - az alsó rész ettől nagyon puha lesz, míg a felső rész kemény marad. „A felülről érkező tömeg nyomása alatt aztán a puha kéreg fokozatosan elfolyik az oldalak felé” - mondja a szakértő. Ez az oka annak, hogy a Himalájában vagy más hegyvonulatokban a hegyek nem nőnek végtelenül magasra.

De van egy másik jelentős oka is, hogy ezen a folyamaton képtelenség is lenne változtatni.

Lapozz a folytatásért!

24 óra