Ez a 3 apró jele: digitális demenciában szenvedsz
Az, hogy a memóriánk romlik, ma már nem csak az öregedéssel függ össze, szakemberek szerint az úgynevezett digitális demencia is szerepet játszik benne. Így veheted észre, Te is érintett vagy.
Gyerekkorodban tudtad az összes barátod telefonszámát? És anyukád és apukád munkahelyi számait? És a kedvenc rádióállomásodét, amelyikbe gyakran betelefonáltál dalokat kérni? Most őszintén: hány telefonszámot tudsz ma fejből? Gyanítjuk, egy kezeden meg tudod számolni, hiszen ma már a számokat sem kell feltétlenül tudnunk, ha valakit fel szeretnénk hívni. Ez egyrészt persze hihetetlenül praktikus, mert egyszerűbb és gyorsabb. Másrészt viszont azt is jelenti, hogy már nem állítjuk olyan kihívás elé az agyunkat, mint a digitális korszak előtti időkben. Nemcsak, hogy már nem kell megjegyeznünk a telefonszámokat - valószínűleg nem is tudnánk olyan könnyen, mint akkoriban. És a szakértők szerint ez összefügg a digitális demencia nevű jelenséggel.
Mi az a digitális demencia?
A mindbodygreen című podcastben az ismert író és agytréner, Jim Kwik így magyarázza: „A digitális demencia az a gondolat, hogy az okos eszközeink miatt kevésbé leszünk okosak. Egyfajta külső memóriát jelentenek számunkra, így már nem kell megerőltetnünk a memóriánkat” - mondja, és ma már bizonyított: a memóriánk fokozatosan veszít erejéből. Sőt, a túl sok képernyőidő nem csak az agyunk teljesítményére van negatív hatással, növeli a valódi demencia és az Alzheimer-kór kockázatát is idősebb korban.
Vajon Te is érintett vagy? Ezek az apró jelek erre utalhatnak - Részletek a galériánkban!