Itt a tudósok magyarázata: ezért tűnik a visszaút mindig rövidebbnek

Ugyanaz az útvonal, ugyanaz az idő: a visszaút mégis sokkal rövidebbnek tűnik, mint az odaút? Ezt a jelenséget mindenki ismeri, és neve is van: "visszaút effektus". Egy japán kutatócsoport az okát is felfedezte.

Te is tapasztaltad már ezt? Az út a célállomásig végtelennek tűnik, míg a visszaút sokkal rövidebbnek. Egy példa: autóval mentek a vidéken élő nagymamához Budapestről a Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei Tállyára. A becsült menetidő 2 óra és 45 perc. Az idő nem akar múlni, az út egy örökkévalóságnak tűnik. Már a kilométertáblákat számlálod, vagy épp annak is örülsz, ha arra az időre, amíg direkt kerülöd őket a tekinteteddel, 10-zel nő, vagy csökken. Bár a menetidő és a távolság a visszaúton nagyjából ugyanannyi, a visszaút sokkal rövidebbnek tűnik. Ez a jelenség ráadásul nemcsak az autózással kapcsolatban ismerős, hanem gyalog, kerékpárral, repülővel vagy vonattal történő utazás során is előfordulhat.

VIDEO
Ha ezt csinálja a mobilod, éppen most lopják az adataidat

Mégis: hogy lehetséges ez?

De miért van az, hogy az egyidejűleg megtett távolságokat különböző hosszúságúnak érzékeljük? A tudósok évek óta vizsgálják ezt a kérdést. Az úgynevezett „oda-vissza út hatás” eredményeit a Kyōto Egyetem japán kutatócsoportja 2015-ben publikálta a „Public Library of Science” online folyóiratában, a Plos One-ban. Az eredmény: A tudósok szerint az érzékelés megváltozásának oka az emlékeinkben keresendő. A visszafelé vezető úton ugyanis már nehezen emlékszünk arra, hogy valójában milyen hosszúnak éreztük az odautat. „A visszaút hatása nem a puszta időméréstől függ” - magyarázta Ryosuke Ozawa tudós a Los Angeles Timesnak - "hanem inkább abból adódik, hogy az időérzékelésünket az emlékeink alapján ítéljük meg".

Az időérzék

A kutatók egy kísérlet alapján jutottak erre a következtetésre. A vizsgálatban 20 egészséges, 20 és 30 év közötti férfivel három húszperces filmet nézettek meg. Ezeket egy gyaloglóra szerelt kamerával rögzítették és a mellkasa elé helyezett kamerával filmezte az útvonalat. Három különböző útvonalon haladt: két útvonal azonos volt, a férfi egyszer oda, egyszer vissza gyalogolt. A harmadik kisfilm azonban egy körkörös útvonalat mutatott, ami azt jelenti, hogy egyetlen helyen sem ment el kétszer a sétája során.

Amit a filmet néző férfiaktól kértek, s ami kiderült, az nem lehet véletlen!

Lapozz a folytatásért!

24 óra