A WHO riadója után: megvan az első majomhimlős eset Európában

A szociális miniszter jelentette be az Mpox új változatának első megerősített esetét az afrikai kontinensen kívül. Azt mondják, komolyan veszik a helyzetet.

Jakob Forssmed svéd szociális miniszter jelentette be a hírt a svéd televízióban közvetített sajtótájékoztatóján: az esetet Stockholm térségében észlelték. „Ezt természetesen komolyan vesszük” - mondta Forssmed, és az is kiderült, a fertőzött személy korábban járt Afrikában.

Fotó: Profimedia/RedDot

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a legmagasabb riasztási fokozatot hirdette ki az Afrikában többször is előforduló Mpox-járvány és az új, potenciálisan veszélyes változat miatt. A szakértők szerint az I-es klád valószínűleg fertőzőbb, mint a korábbi változatok, és súlyosabb fertőzést okoz.

Olivia Wigzell, a svéd közegészségügyi hivatal munkatársa szerint nem áll fenn annak a veszélye, hogy az eset hatással lenne a lakosságra. „Véleményünk szerint maga az eset jelenleg nem igényel további fertőzésvédelmi intézkedéseket, de természetesen szorosan követjük a fejleményeket” - mondta Wigzell a szociális miniszterrel közösen tartott sajtótájékoztatón.

VIDEO
Erre ügyelj, ha ülőmunkát végzel

Ébresztő!

Fotó: Profimedia/RedDot

„Ez a svédországi eset ébresztő hívás az egészségügyi hatóságok számára, hogy legyenek éberek, és hajtsanak végre felügyeleti és kapcsolattartási stratégiákat a lehetséges új esetek korai felismerése érdekében” - mondta Jonas Albarnaz, az Egyesült Királyság Pirbright Intézetének himlővírus szakértője. Brian Ferguson, a Cambridge-i Egyetem munkatársa szerint a svéd utazó megbetegedése aggasztó, de az afrikai járvány súlyosságát és terjedését tekintve nem meglepő. „Valószínűleg további esetek is előfordulhatnak itt és a világ más részein, mivel jelenleg nincsenek mechanizmusok az Mpox importált eseteinek megelőzésére”.

Az Mpoxot régebben majomhimlőnek hívták, mert először majmokban fedezték fel. Elsősorban bőrkiütést okoz, de lázzal és izomfájdalommal is jár. Két vakcina létezik, de Afrikában közel sem elegendő dózisban.

Címlapfotó: Profimedia/RedDot

24 óra