A kritikus infrastruktúrák védelme és ami mögötte van
A modern élet adta kényelem elemei – vagyis a csapból folyó tiszta víz, az otthon melegét adó fűtés, a közlekedés vagy az online vásárlás – olyan szolgáltatásokon alapulnak, amelyek észrevétlenül működnek a háttérben.
Ezek a kritikus infrastruktúrák teszik lehetővé, hogy életünk gördülékenyen haladjon előre és ne legyenek fennakadások a mindennapokban. Azonban ezek a rendszerek is sebezhetőek.
A NIS2 irányelv fontossága
A NIS2 irányelv tulajdonképpen nem más, mint az Európai Unió válasza a digitális kihívásokra. Hiszen a digitalizáció előrehaladtával a kibertámadások kockázata egyre csak nő. Az ITSecure által végzett sérülékenységvizsgálat során pedig meg lehet becsülni, milyen valószínűséggel kerülhet sor incidensre.
A probléma kezelésére született meg az irányelv, amelynek célja, hogy egységes és magas szintű kiberbiztonsági követelményeket állítson fel a kritikus szektorok számára az EU-ban. A szervezeteket arra ösztönzi, hogy védekezzenek a támadások ellen. Ezzel pedig az Unió egészének biztonsága is javul.
Ezek a szektorok kritikusak
Az irányelv egyéb kritikus és kiemelten kritikus szervezeteket különböztet meg. Utóbbiba sorolható az energetika, a közlekedés, a banki és pénzügyi szolgáltatások, az egészségügy, az ivóvízellátás és a szennyvízkezelés, a digitális infrastruktúra, az információs és kommunikációs technológiai szolgáltatások, a közigazgatás és az űrkutatás. Ezek a szektorok a gazdaság és a társadalom működése szempontjából nagyon fontosak.
Az egyéb kritikus szektorok ugyancsak meghatározóak, de megzavarásuk kevésbé széles körben bír hatással. Idetartoznak a posták és a futárszolgálatok, a hulladékgazdálkodás, az élelmiszeripar, a gyártás és a digitális szolgáltatók.
A megfelelés biztosításának lépései
Az érintett szervezeteknek első körben kockázatelemzést kell végezni, amikor is azonosítják a sebezhetőséget. Ezután megfelelő technológiai és szervezeti intézkedéseket szükséges tenni a kockázatok csökkentése érdekében. Elengedhetetlen azon protokollok kidolgozása is, amelyek lehetővé teszik a gyors és hatékony reagálást egy esetleges támadás esetén.
Ugyancsak fontos a munkavállalók rendszeres képzése, illetve a folyamatos felügyelet és auditálás is. Ezzel biztosítható, hogy a kiberbiztonsági rendszerek hatékonyan működjenek.
A kiberbiztonság az életminőségre is hatással van
Mindennapi életünk zavartalan működése bizony a kritikus infrastruktúrák biztonságával szorosan összefügg. A NIS2 irányelv betartása nem csupán jogi kötelezettség, de egy alapvető lépés is a társadalom jólétének és biztonságának megőrzése érdekében. A kiberbiztonság erősítése hozzájárul ahhoz, hogy életünk kényelmes és biztonságos maradjon a digitális korban is.