Mit mond a Btk. a garázdaságról és a közfeladatot ellátó személy elleni erőszakról?
Garázdaság bűncselekményét az követi el, aki kihívóan közösségellenes, erőszakos magatartást tanúsít, amely alkalmas arra, hogy másokban megbotránkozást vagy riadalmat keltsen. Amennyiben súlyosabb bűncselekmény nem valósul meg, úgy garázdaságért felel.
Bontsuk fel elemeire ezt a fogalmat!
A garázdaság Btk. hatálya alá tartozó bűncselekmény. Közösségellenes az a magatartás, amely sérti a társadalmi együttélés szabályait, kihívóan közösségellenes pedig akkor, ha ezekkel a szabályokkal való nyílt szembehelyezkedést, súlyos normasértést ölel fel.
Az erőszakos jelleg megnyilvánulhat személy vagy dolog ellen is, akkor is, ha semmilyen sérülést nem okoz. Italozó életmódot folytató személyeknél gyakran előfordul például a kocsmai verekedés, amely során nemcsak azzal követhet el garázdaságot az illető, ha megver valakit, elég az is, ha csak fellöki vagy szétdobálja a berendezést. Ezzel ugyanis felrúgta az elfogadott viselkedési szabályokat. Ha a kihívóan közösségellenes vagy az erőszakos jellemzője nem áll fenn az esetnek együttesen, akkor nem beszélhetünk bűncselekményről.
A harmadik feltétel a megbotránkozás vagy riadalom keltése. Az előbbi a viselkedés hatására a cselekménnyel kapcsolatos elítélő negatív véleményt fedi le, míg utóbbi akkor áll fenn, ha ehhez félelemérzet is társul.
Közfeladatot ellátó személyek munkájának akadályozása
Az erőszakos bűncselekmények egy másik változata a közfeladatot ellátó személy elleni erőszak, aminek sokan nincsenek is tudatában, mikor ebbe beleesnek. Ebben az esetben ugyanis szintén büntetőeljárást indítanak, mint a hivatalos személy elleni erőszak esetén. De mi a különbség?
A Btk. pontosan meghatározza a közfeladatot ellátó személyek körét. Ők azok a személyek, akik társadalmi normák, közösségi célok megvalósítása, illetve végrehajtása érdekében eljárnak a társadalom egyes tagjaival szemben, vagy közvetítenek feléjük.
Ebbe a kategóriába nagyon sokan beletartoznak, akiknek fokozott jogi védelme az általuk betöltött munkakör közérdekű volta és jelentősége miatt indokolt. A teljesség igénye nélkül ilyenek a postások, a katonák, a polgárőrök, a jogi képviselők, az egészségügyi dolgozók, a pedagógusok, a tűzoltók, a szociális gondozók, illetve a hivatalosan nyilvántartásba vett egyház lelkészei is.
Szükség lesz szakszerű jogi védelemre!
A vonaton a jegyellenőrrel sem érdemes erőszakosan fellépni, ahogy természetesen másokkal sem, de ebben az esetben súlyosabb büntetésre kell számítani, mert ő is közfeladatot ellátó személynek minősül.
Ha mégis sikerült egy vitát drasztikusabb mederbe terelni egy közfeladatot ellátó személlyel, akkor mindenképpen szakszerű jogi védelemre lesz szükség. A janklovics.com oldalon személyes konzultációt célszerű kérni, ilyen módon ügyvéd segítségét venni igénybe az eljárás minden szakaszában.