Milyen megoldások léteznek a mezőgazdasági talajok javítására?

A sikeres növénytermesztés egyik kulcsa az, hogy megfelelő minőségű talajba kerüljenek a magok. Ennek hiányában aligha várhatjuk azt, hogy a növények az elvárt ütemben fejlődjenek.

Tápanyaghiányos talaj esetén a termés mennyisége és minősége is elmaradhat a remélttől. Szerves trágya, alginit, huminsavak, aminosavak, algakivonatok és más mikrobiológiai készítmények segítségével azonban könnyen javíthatunk a talaj állapotán. Ezeket a Gazdadiszkontból be is szerezhetjük.

Szerves trágyából többféle létezik

A hagyományos szerves trágya is nagyon jó szolgálatot tesz. Manapság azonban már lehet kapni granulátum formában is, amely szintén alkalmas a talajok biológiai és kémiai tulajdonságának megőrzésére, javítására.

Ha nem feledkezünk meg arról, hogy szerves trágyát is használjunk, akkor a műtrágyák tápanyagai is könnyebben feltáródnak. Így az olyan tápelemek, mint a nitrogén, a foszfor, a kálium, a kalcium, a magnézium, a vas, a cink és társai egyszerűbben felvehetőek lesznek a növények számára.

VIDEO
Szerelmi horoszkóp

Az agrár szakmán belül komoly egyetértés van azt illetően, hogy pusztán műtrágyázással nem lehet megfelelő eredményeket elérni. Szerves trágya alkalmazásával viszont segíthetjük a hasznos mikroorganizmusok túlélését. 

A gyommagvaktól és a kórokozóktól mentesítik a manapság kapható szerves trágyákat, így e miatt sem kell aggódni. Összességében pedig ha használunk szerves trágyát, akkor értelemszerűen kevesebb műtrágyára lesz szükség.

Talajkondícionálókat és huminsavakat is célszerű alkalmazni

Az olyan készítmények, mint amilyen az Amalgerol nagy területen szóródnak szét a talaj szemcséin. Ennek köszönhetően a hasznos talajmikrobáknak kiemelkedően nagy lesz az élettere. A készítményben található széntartalom azért fontos, mert azonnal hasznosuló tápanyagul szolgál számukra.

A huminsav vízoldható növény- és talajokndícionáló. Dudaritból vagy másnéven leonarditból készítik. Hosszú időn át a talajban marad, mint humuszanyag, nem bontják le egykönnyen a talajban élő mikrobák. 

A homokos, kötött, agyagos talajok kondicionálására kitűnő választás a huminsav. Nem mellesleg biostimulátorként is használható, hiszen segíti a gyökerek fejlődését is. Talajon és levélen keresztül is támogatja a növényeket azok stressztűrő képességének növelésével is.

Ne hagyjuk fedetlenül a talajt!

Sokkal tovább marad a talaj felszíne nedves, ha mulcsolunk, azaz takarjuk a talajt valamilyen módon. Ez történhet akár fűnyesedékkel vagy takarónövények használatával is. Ráadásul még a talajélet is aktívabb marad, és a gyomosodást is gátolhatjuk ezzel a megoldással.

A komposztálás egyszerű és nagyszerű talajjavító módszer

A talajjavítás konyhakerti körülmények között rendkívül hatékonyan oldható meg komposztálás segítségével. Egész évben érdemes gyűjteni a zöld és a barna hulladékot. Ezeket egymásra épülő rétegekbe kell rendezni, nedvesen kell tartani majd egy jól szellőző tárolóban kell hagyni a kupacot nagyjából egy évig. Ennyi idő alatt el is készül a természetes talajjavító.

24 óra