Ezért nem szabad rögtön becsukni az ablakot, miután kiszellőztettél

Sokan azt hiszik, elég pár perc szellőztetés, aztán jöhet az ablak becsukása – pedig ezzel épp az ellenkezőjét éred el, mint szeretnéd.

A szellőztetés nem csak az ablaknyitásról szól

Nyáron különösen sokan figyelnek arra, hogy rendszeresen szellőztessenek – a hőség, a bezártság, a párás levegő miatt valóban fontos, hogy friss levegő kerüljön a lakásba. Azonban sokan úgy vélik, elég pár percre kitárni az ablakokat, majd gyorsan visszacsukni őket, nehogy túlmelegedjen a szoba vagy bejöjjön a por, rovar, zaj. Ez a gyakorlat azonban nem biztosít valódi légcserét – sőt, inkább árt, mint használ.

VIDEO
Kedvenceikről meséltek a kutyabarát sztárok

A rövid, „ránézésre” történő szellőztetés sokszor nem képes eltávolítani a lakás levegőjéből a felgyülemlett szén-dioxidot, párát, szagokat, vagy az olyan láthatatlan szennyezőket, mint a háztartási vegyszerekből vagy bútorokból párolgó anyagok. Ha az ablakot 1-2 percre nyitjuk ki, és utána gyorsan visszazárjuk, akkor gyakorlatilag csak minimális levegőmozgás történik – a levegő nem cserélődik ki, csak kissé felfrissül.

Ráadásul ha az ablak becsukása után a belső hőmérséklet nem tud kiegyenlítődni, akkor a meleg és a pára újra visszaszorul a lakás belsejébe. Ezzel nemcsak a közérzeted romlik, hanem az otthon mikroklímája is. A nyári időszakban pedig különösen fontos lenne a megfelelő szellőzés – főleg reggel vagy késő este, amikor a kinti hőmérséklet alacsonyabb. A következő oldalon bemutatjuk, miért kell egy kicsit több időt szánni a szellőztetésre – és hogyan csináld jól.

Lapozz, a cikk a következő oldalon folytatódik!

24 óra