Eszedbe ne jusson ezt tenni a benzinkúton, a kocsid bánhatja

A kútoszlop mellett: a veszély zónája

Az autózás egyik leggyakoribb, mégis leginkább alábecsült hibája a járó motor melletti tankolás. Igen, jól olvastad. Rengetegen úgy állnak meg tankolni, hogy nem kapcsolják le a motort. Hideg van, meleg van, vagy csak sietnek – és közben azt gondolják, „ugyan, mi baj lehet ebből?”. Pedig ez nemcsak szabályellenes, hanem komoly veszélyforrást is jelent, mind a járművedre, mind rád nézve.

És nem csak a robbanásveszély miatt – amit amúgy sokan elviccelnek, pedig a statisztikák mást mutatnak –, hanem mert a motor járása közben végzett tankolás kárt okozhat az autó üzemanyag-ellátó rendszerében is. Főleg a modern, érzékeny szenzorokkal és elektronikával felszerelt autóknál. Az üzemanyaggőzök, a különféle nyomásviszonyok és a még be nem zárt tanksapka mellett tovább működő motor együttesen olyan hibákat generálhat, amelyeket később drágán kell orvosolni.

De miért olyan nagy baj ez?

A benzinkutakon használt üzemanyag szivattyúzásakor rengeteg gőz szabadul fel, ami a meleg motortérbe jutva könnyebben begyulladhat. Még ha az esély kicsi is, egy szikra vagy kis elektromos zavar is elég lehet a bajhoz. És akkor még nem beszéltünk arról, hogy a járó motor miatt az autó elektromos rendszere aktív – és ha közben tankolás után elindulsz még mindig nyitott tanksapkával (mert előfordul!), vagy rosszul visszazárt tankfedéllel, az hibajelzéseket, sőt, akár hosszú távon motorproblémákat is okozhat.

VIDEO
Kedvenceikről meséltek a kutyabarát sztárok

De itt még nincs vége! Az automata start-stop rendszerrel felszerelt járműveknél az elektronika sokszor nem tudja, hogy tankolás zajlik. Ha például valaki kinyitja az ajtót vagy megmozdul az autóban, a motor újraindulhat automatikusan – pont akkor, amikor még be sem fejezted a tankolást. Ez nemcsak ijesztő, hanem simán veszélyes is lehet. Nem hiába írja ki sok kút a nagy betűs táblákat: „Tankolás közben a motort leállítani kötelező!”

A kocsi nem játék – főleg nem a kúton

Sokan a szabályokat úgy kezelik, mint valami fakultatív ajánlást: „jó, hát le van írva, de igazából nem olyan vészes…” Csakhogy az autó nem játék. És a benzinkút sem az a hely, ahol kísérletezni kéne. A járó motor mellett való tankolás nemcsak a pénztárcádnak, de a kocsidnak is betesz, sőt, ha a kút személyzete észreveszi, még meg is kérhetnek, hogy azonnal hagyd el a területet – vagy bejelenthetnek a hatóságoknak, ha veszélyhelyzetet teremtesz.

És tudod, mi a legszebb az egészben? Hogy ennek az egész kockázatnak semmi értelme. A motor leállítása tankoláskor két másodperc, semmivel sem bonyolultabb, mint bekötni az övet. Viszont rengeteg stressztől és problémától óvhatod meg vele magad – és az autódat is.

Szóval mit tegyél?

Ha legközelebb megállsz tankolni, csak gondolj erre az egy dologra: „Leállítottam a motort?” Ez legyen olyan természetes mozdulat, mint hogy kikapcsolod a gyújtást parkolásnál. Ha utas van veled, kérd meg, hogy ne matatva, ajtót nyitogatva ugráljon az autóban, mert ezzel is bekavarhat az elektronikának. És ha elektromos vagy hibrid autód van, akkor is érdemes teljesen kikapcsolni a rendszert tankolás vagy töltés előtt.

A végén pedig: ha már meg akarod kímélni magad a kellemetlenségektől és a szervizszámláktól, akkor tényleg eszedbe ne jusson járó motorral tankolni. Mert lehet, hogy megspórolsz fél percet – de utána napokig is bánhatod.

Leadfotó: 123RF

24 óra